Propozycje zabaw, aktywności i ćwiczeń z okazji Dnia zespołu Downa

Dzień Zespołu Downa jest doskonałą okazją do zorganizowania różnorodnych aktywności, uroczystości szkolnych i zabaw, które promują świadomość oraz wspierają osoby z zespołem Downa. 

Symbolem tego wydarzenia si≥ę kolorowe, niedobrane do pary skarpetki. Można ten motyw wykorzystać w integrujących dzieci zabawach. 

Propozycje aktywności na Dzień zespołu Downa.

 • Zabawa w dobieranie skarpetek: Przygotuj dużą koszulkę lub kartonowy „pralkę” z dużymi dziurami, przez które można wsadzić rękę. Wymieszaj kolorowe skarpetki i poproś dzieci, aby wyciągały po jednej skarpecie i próbowały odnaleźć jej parę. Gdy znajdą parę, mogą wrzucać skarpetki do „pralki”.
 • Wyścig skarpetek: Rozdaj dzieciom pary kolorowych skarpetek. Na sygnał zorganizuj wyścig, w którym dzieci będą próbowały założyć swoje skarpetki na czas. Możesz ustawić proste przeszkody lub tor, który uczniowie muszą pokonać, zanim wrócą do mety.
 • Zabawa w teatr cieni: Wykorzystaj kolorowe skarpetki do stworzenia postaci do zabawy w teatr cieni. Załóż duży kawałek płótna lub kartonu jako ekran, a następnie użyj lampy lub latarki, aby oświetlić skarpetki i rzucić ich cienie na ekran. Dzieci mogą eksperymentować z tworzeniem różnych postaci i opowiadaniem historii.
 • Gra w celowanie: Rozmieść kilka dużych kółek na podłodze, a następnie poproś dzieci, aby z odległości próbowały celnie rzucać skarpetkami, próbując trafić w kółka. Możesz przyznać punkty za trafienie w różne kółka lub ustawić różne punktacje dla skarpetek różnych kolorów.
 • Zabawy ruchowe: Stwórz zestaw zadań ruchowych, które dzieci muszą wykonać, trzymając w rękach kolorowe skarpetki. Na przykład: „Idź dookoła sali trzymając w jednej ręce żółtą skarpetkę”, „Skacz trzymając w obu rękach dwie skarpetki w różnych kolorach” itp.
 • Tworzenie postaci z kolorowych skarpetek: Poproś dzieci, aby wykorzystały kolorowe skarpetki do stworzenia swoich własnych postaci lub zwierząt. Mogą używać dodatkowych materiałów, takich jak filc, guziki, kawałki kolorowego papieru itp., Aby dodać detale i ozdoby
 • Wieszanie prania: Na suszarce za pomocą klamerek, przywieszajcie skarpetki, wcześniej dobierając je w pary. Będzie to doskonała zabawa z ćwiczeniami motoryki małej. 

Inne przykłady skarpetkowych aktywności.

 • Zajęcia edukacyjne: Zorganizuj warsztaty edukacyjne, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć Zespół Downa. Możesz zaprosić specjalistów do prowadzenia prezentacji na temat tego zaburzenia genetycznego oraz zachęcać do dyskusji i zadawania pytań.
 • Wystawa zdjęć: Poproś uczniów i nauczycieli o dostarczenie zdjęć swoich przyjaciół lub krewnych z zespołem Downa. Stwórzcie wystawę, która będzie promować różnorodność i piękno każdej osoby, niezależnie od jej cech fizycznych. Możecie także zorganizować wspólną sesję fotograficzną, w której na przykład uwzględnicie mocne strony, zainteresowania i talenty osób z zespołem Downa. 
 • Zabawy i konkursy: Zorganizuj różne zabawy i konkursy, które będą dostosowane do umiejętności uczniów z zespołem Downa i pokażą ich mocne strony. Możesz zorganizować konkursy malowania, tańca, gotowania, szycia czy śpiewu. Ważne jest, aby zapewnić uczestnikom wsparcie i zachęcać ich do uczestnictwa.
 • Spacer z balonami: Zorganizuj krótki spacer wokół szkoły lub w pobliskim parku, podczas którego uczniowie będą trzymać kolorowe balony lub plakaty promujące świadomość Zespołu Downa.
 • Występ teatralny: Poproś uczniów, aby przygotowali krótki spektakl teatralny, który będzie poruszał tematykę akceptacji, tolerancji i przyjaźni wobec osób z zespołem Downa.
 • Dzień sportowy: Zorganizuj dzień pełen sportowych aktywności, które będą dostosowane do umiejętności wszystkich uczestników. Mogą to być np. krótkie biegi, rzuty do kosza, taniec w kolorowych skarpetkach na gazecie, pokonywanie torów przeszkód czy gry zespołowe.
 • Piknik: Zaproś uczniów, nauczycieli oraz ich rodziny na piknik na terenie szkoły lub w pobliskim parku. To doskonała okazja do integracji i wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
 • Przyjazne stoisko informacyjne: Zorganizuj stoisko informacyjne, na którym będą dostępne ulotki, broszury oraz materiały edukacyjne na temat Zespołu Downa. Możesz także zaprosić organizacje pozarządowe zajmujące się wsparciem osób z tym zaburzeniem genetycznym.
 • Kiermasz sztuki i rzemiosła: Mocną stroną uczniów z ZD są umiejętności tworzenia stroików, ozdób i gadżetów. Poproś uczniów, aby przygotowali prace artystyczne i rzemieślnicze, które będą mogły być sprzedawane podczas kiermaszu. Dochód z sprzedaży może być przeznaczony na wsparcie organizacji działających na rzecz osób z zespołem Downa.
 • Warsztaty kulinarno-artystyczne: Zorganizuj warsztaty, podczas których uczniowie będą mogli przygotować zdrowe przekąski lub dekorować ciastka i muffiny. To doskonała okazja do nauki podstawowych umiejętności kulinarnych i artystycznych.
 • Szkolna kawiarenka: Zorganizujcie szkolną kawiarenkę, w której razem z uczniami z ZD będziecie sprzedawać przekąski samodzielnie przygotowane, kawę i owoce. Pokaże to ich mocne strony i zintegruje społeczność szkolną, a uczniów z zespołem Downa da poczucie sprawstwa. 

Pamiętaj, że kluczem do udanej celebracji jest stworzenie otwartego i akceptującego środowiska, które promuje różnorodność i szacunek dla wszystkich uczestników.

Wiele dla popularyzowania świata osób z zespołem Downa zrobił Przemek Kossakowski w swoich programach Down The Road.

Miałam okazję przeprowadzić z Przemkiem wywiad, który polecam obejrzeć TUTAJ

POLECAMY GRY PLANSZOWE, ANGAŻUJĄCE UCZNIÓW, KTÓRE OPISAŁYŚMY TUTAJ

Polecamy zestaw 16 kart pracy i zadań z elementami skarpetek.

Pomocne materiały w pracy z uczniami ze SPE

Jeżeli prowadzisz zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci: 

 • programu zajęć, 
 • przykładowych wpisów do dziennika,
 • przykładowych ćwiczeń,
 • oceny efektywności,
 • gotowych zadań.
54a8cf53833f7343cafccc9d681fbc99.jpeg30a069c4ea443f35c0a1ed46498b446b.jpegaacb0ed5b7c6a5b493f97be016b2ebdd.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

Jeżeli prowadzisz zajęcia rewalidacyjne skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci: 

 • programu zajęć, 
 • przykładowych wpisów do dziennika,
 • przykładowych ćwiczeń,
 • oceny efektywności,
 • gotowych zadań.
b2e97ad812bdb20d4b6e924eaf4eca59.png672ee895929d1ae91aa21ed4b690b935.png68194680ab63536fd816b3c6ce45c92a.jpeg
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

W ofercie mamy również teczki pedagoga specjalnego, zawierające niezbędną dokumentację do edycji oraz wskazówki, materiały i porady.

c81ffddbd8343a4391ac6047d02ffed2.png48d3dbd58a131e6b88e5cbb866ad0b44.jpeg03c3ca268ae401f2cc23766434c04eaf.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ
a474919f333e8a1867e2e44498b32080.png60eb7b8a402ab79f899e5db12e40db39.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

Dla nauczycieli współorganizujących kształcenie niezbędna dokumentację wraz z materiałami do pracy zawiera TECZKA NAUCZYCIELA WSPÓŁORGANIZUJĄCE.

43d53d338be2ec098137b7dcd4280d29.png9a6daec3ca725f5af3bfb98466671081.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

Od wielu lat jesteśmy ekspertkami do spraw awansu zawodowego, swoją praktyczną wiedzę wykorzystałyśmy w publikacjach będących kompleksowym wsparciem dla nauczycieli na ścieżce awansu zawodowego.  Zawierają one niezbędne informacje wraz z dokumentacją do edycji.

a28ebd9dee6252d9fa399cdc1e318dbd.png8b3b3127deed8a4fa84637d1a4afda9d.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

OFERTA SZKOLEŃ RAD PEDAGOGICZNYCH ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ