Uczniowie ze SPE, bardzo często mają problemy z wypowiadaniem się na zadany temat. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, chociażby opóźnionym rozwojem mowy, niską intencją komunikacyjną, niskim zasobem słownictwa, brakiem poczucia bezpieczeństwa, dysfunkcjami mowy, a czasami mutyzmem wybiórczym lub wynikają z afazji.
Dlatego tak ważne jest, aby przy każdej nadarzającej się okazji usprawniać ten zaburzony obszar, rozwijać słownictwo, zachęcać uczniów do inicjowania rozmowy i pobudzać intencję komunikacyjną.
Doskonałym czasem na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych są naturalne sytuacje, które budzą w nas zachwyt i wywołują emocje. Na pewno sprawdzi się zabawa, gry planszowe, gry stolikowe, kreatywne pomoce dydaktyczne, nowoczesny sprzęt, aplikacje, interaktywne ćwiczenia i praktyczne działanie.
Dlatego pomogą nam w tym na przykład kości opowieści, ale także samodzielnie wykonane przez nas obrazkowe lub słowne kostki do gry.
Jak wykorzystać kostki?
Za pomocą przygotowanego szablonu w prosty i szybki sposób możemy zachęcić uczniów do zabawy i zainicjować rozmowy. Zabawa polega na tym, że rzucamy kostką i za pomocą wylosowanego obrazu lub ilustracji inicjujemy opowiadanie, rozmowę czy opis.
Zaczynamy od jednego obrazu, następnie zwiększamy liczbę obrazków, z pomocą których tworzymy opowiadanie, czy historyjkę. Te historie i opowiadania możemy zapisać w zeszycie lub nagrać np. za pomocą aplikacji vokaroo.
Dodatkowo zawsze zwracamy uwagę na poprawną pisownię, wymowę wylosowanego przedmiotu czy słowa. Możemy także ze starszymi uczniami utrwalić przy okazji formy gramatyczne i stylistyczne.
Ja wykorzystałam sztuczną inteligencję do przygotowania grafik, które posłużyły mi między innymi do wygenerowania kostek opowieści, a te będą dla nas pomocne w :
– rozwijaniu słownictwa
– ćwiczeniach w zakresie rozumienia mowy
– rozwijaniu umiejętności wystąpień publicznych
– doskonaleniu spostrzegania
– ćwiczeniach krytycznego myślenia
🍁P.S. Nie wszystko co wygeneruje AI jest realne, prawdziwe, stąd też warto być uważnym i wykorzystać ten fakt do rozwijania krytycznego myślenia.
🍁Takie kostki z nierealistycznymi obrazami mogą być świetne w rozwijaniu krytycyzmu, ale też uważnego spostrzegania.
Jak wykonać takie kostki?
Szablon pustej kostki pobierz TUTAJ
1. Skorzystaj z szablonu. Wstaw na przykład do programu Canva,
2. Wygeneruj za pomocą sztucznej inteligencji grafiki. Można w Canvie lub np. czacie Bing.
Chat Bing i Canva
3. Dodaj je do kostki.
4. Pobierz kostkę, wydrukuj i sklej.
Przykładowe kostki pobierz TUTAJ
Przygotowałyśmy także zestaw 17 kart pracy w temacie Polski
i patriotyzmu, które można zakupić TUTAJ.
Cena pakietu to 10 zł.
Jakie karty zawiera pakiet?
Jeśli chcesz poznać inne platformy i programy w podobnym temacie to koniecznie wykup nasze szkolenie, które dostępne jest TUTAJ
KOMPLEKSOWA POMOC W PRACY Z UCZNIEM Z UMIARKOWANĄ I ZNACZNĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Jeżeli prowadzisz zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci:
- programu zajęć,
- przykładowych wpisów do dziennika,
- przykładowych ćwiczeń,
- oceny efektywności,
- gotowych zadań.
Jeżeli prowadzisz zajęcia rewalidacyjne skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci:
- programu zajęć,
- przykładowych wpisów do dziennika,
- przykładowych ćwiczeń,
- oceny efektywności,
- gotowych zadań.
W ofercie mamy również teczki pedagoga specjalnego, zawierające niezbędną dokumentację do edycji oraz wskazówki, materiały i porady.
Dla nauczycieli współorganizujących kształcenie niezbędna dokumentację wraz z materiałami do pracy zawiera TECZKA NAUCZYCIELA WSPÓŁORGANIZUJĄCE.
Od wielu lat jesteśmy ekspertkami do spraw awansu zawodowego, swoją praktyczną wiedzę wykorzystałyśmy w publikacjach będących kompleksowym wsparciem dla nauczycieli na ścieżce awansu zawodowego. Zawierają one niezbędne informacje wraz z dokumentacją do edycji.
Szkolenia Rad Pedagogicznych TUTAJ