Pochwały, wzmocnienia i nagrody od rodziców

Dlaczego tak ważne jest to, aby każde dziecko, bez względu na uzyskane wyniki nauczania, bez względu na uzyskaną średnią ocen na świadectwie zostało pochwalone, wzmocnione i zapewnione o miłości przez swoich rodziców?

▶️Pochwała i wdzięczność ze strony rodziców mają ogromne znaczenie dla rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka.

▶️Dla większości dzieci rodzice są pierwszymi i najważniejszymi autorytetami w ich życiu. Dzieci naturalnie pragną uznania i akceptacji ze strony osób, które są im najbliższe i które darzą największym szacunkiem i miłością.

▶️Dzieci szukają akceptacji i miłości, a pochwały od rodziców są jednym z najbardziej bezpośrednich sposobów, w jakie mogą je otrzymać. Pochwały te potwierdzają, że są kochane, doceniane i akceptowane, co jest fundamentalne dla ich poczucia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia.

▶️Rodzice są głównymi wzorcami do naśladowania dla swoich dzieci. Kiedy dzieci otrzymują pochwały za swoje pozytywne zachowania i osiągnięcia, są bardziej skłonne do utrwalania i powtarzania tych zachowań, starając się spełniać oczekiwania swoich rodziców.

▶️To wpływa na budowanie pewności siebie. Wszyscy wiemy, że pochwały zwiększają samoocenę dziecka, pomagając mu wierzyć w swoje umiejętności i zdolności. To kluczowe dla jego przyszłych sukcesów zarówno w szkole, jak i w życiu.

▶️Uznanie ze strony rodziców motywuje dzieci do dalszej nauki i podejmowania wyzwań.

▶️Wyrażanie pochwał i wdzięczności wzmacnia więzi między rodzicami a dziećmi, tworząc pozytywną atmosferę w domu i poczucie bezpieczeństwa.

▶️Pochwały uczą dzieci wartości ciężkiej pracy, wysiłku oraz doceniania własnych osiągnięć i osiągnięć innych. To fundamentalne dla kształtowania zdrowych postaw życiowych.

Czy każdy z nas potrafi chwalić i wzmacniać pozytywnie swoje dzieci? W jaki sposób można to zrobić?

❤️Sprawdzą się szczere i konkretne pochwały. Zamiast ogólnikowych stwierdzeń, takich jak „dobrze się spisałeś”, warto konkretnie wskazać, za co dziecko jest chwalone.

Na przykład: „Jestem dumny z twojej determinacji i ciężkiej pracy nad projektem z nauk przyrodniczych”. „Podziwiam Ciebie za to, że tak szybko nauczyłeś się tabliczki mnożenia”. „Podziwiam Twój talent plastyczny i gratuluję Ci Twojej determinacji i sukcesów w konkursach”.

💙Ważne jest, aby doceniać nie tylko końcowe wyniki, ale także wysiłek i postępy, jakie dziecko poczyniło. Na przykład: „Zauważyłam, jak bardzo poprawiłaś się w matematyce. Wiem, ile pracy w to włożyłaś”.

💛Rodzice powinni również wyrażać wdzięczność za wysiłki dziecka. Można powiedzieć na przykład: „Dziękuję, że tak ciężko pracowałeś w tym roku szkolnym. Doceniam wszystkie twoje starania, a szczególnie zaimponowałeś mi tym, że przeczytałeś lektury”.

💚Można zorganizować małą uroczystość rodzinną, np. wspólną kolację lub wyjście na lody, aby uczcić osiągnięcia dziecka. Takie gesty pokazują, że rodzice doceniają jego wysiłki.

💜Pisemne wyrażenie pochwał i wdzięczności, czy to w formie listu, czy krótkiej notatki, może być dla dziecka wartościową pamiątką, do której będzie mogło wrócić w trudniejszych chwilach.

🧡Pochwały można połączyć z rozmową o przyszłych celach i marzeniach dziecka. Na przykład: „Jestem bardzo dumny z twoich osiągnięć w tym roku. Jakie cele chciałbyś osiągnąć w przyszłym roku szkolnym, czego chciałbyś się nauczyć, na czym Ci szczególnie zależy?

Pochwały i wyrażanie wdzięczności przez rodziców są kluczowe dla rozwoju dziecka. Ważne jest, aby były one szczere, konkretne i regularne, co pomoże dziecku czuć się docenione, kochane i zmotywowane do dalszych starań.

#pochwały#nagrody#wzmocnieniaodrodziców

Dzięki Wojtek Wątor za podpowiedź dotyczącą tego narzędzia AI.

Film wykonano za pomocą aplikacji AI- sztucznej inteligencji.

Zamów szkolenie dla Rady Pedagogicznej!

Na naszej platformie znajduje się przykładowe sprawozdanie nauczyciela współorganizującego.

Zachęcamy do jego zakupu.

ZAKUPISZ TUTAJPolecamy także nasze kompleksowe teczki

Polecamy naszą nowość

Pomocne materiały w pracy z uczniami ze SPE

Jeżeli prowadzisz zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci: 

  • programu zajęć, 
  • przykładowych wpisów do dziennika,
  • przykładowych ćwiczeń,
  • oceny efektywności,
  • gotowych zadań.
54a8cf53833f7343cafccc9d681fbc99.jpeg30a069c4ea443f35c0a1ed46498b446b.jpegaacb0ed5b7c6a5b493f97be016b2ebdd.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

Jeżeli prowadzisz zajęcia rewalidacyjne skorzystaj z kompleksowego wsparcia w postaci: 

  • programu zajęć, 
  • przykładowych wpisów do dziennika,
  • przykładowych ćwiczeń,
  • oceny efektywności,
  • gotowych zadań.
b2e97ad812bdb20d4b6e924eaf4eca59.png672ee895929d1ae91aa21ed4b690b935.png68194680ab63536fd816b3c6ce45c92a.jpeg
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

W ofercie mamy również teczki pedagoga specjalnego, zawierające niezbędną dokumentację do edycji oraz wskazówki, materiały i porady.

c81ffddbd8343a4391ac6047d02ffed2.png48d3dbd58a131e6b88e5cbb866ad0b44.jpeg03c3ca268ae401f2cc23766434c04eaf.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ
a474919f333e8a1867e2e44498b32080.png60eb7b8a402ab79f899e5db12e40db39.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

Dla nauczycieli współorganizujących kształcenie niezbędna dokumentację wraz z materiałami do pracy zawiera TECZKA NAUCZYCIELA WSPÓŁORGANIZUJĄCE.

43d53d338be2ec098137b7dcd4280d29.png9a6daec3ca725f5af3bfb98466671081.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

Od wielu lat jesteśmy ekspertkami do spraw awansu zawodowego, swoją praktyczną wiedzę wykorzystałyśmy w publikacjach będących kompleksowym wsparciem dla nauczycieli na ścieżce awansu zawodowego.  Zawierają one niezbędne informacje wraz z dokumentacją do edycji.

a28ebd9dee6252d9fa399cdc1e318dbd.png8b3b3127deed8a4fa84637d1a4afda9d.png
Szczegóły TUTAJSzczegóły TUTAJ

OFERTA SZKOLEŃ RAD PEDAGOGICZNYCH ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ