LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI: Dobre praktyki i scenariusze zajęć dotyczące wykorzystywania długopisów 3D.

E-book powstał we współpracy z firmą Ei System

Długopis 3D to urządzenie o kształcie długopisu, z którego końcówki wydobywa się nie tusz, a rozpuszczony filament w różnych kolorach. Za jego pomocą można tworzyć rysunki i przedmioty w trzech wymiarach.

Pracując z długopisem uczniowie uczą się koncentracji, cierpliwości oraz ćwiczą umiejętności manualne (np. właściwy chwyt pisarski). Ćwiczenia z długopisem 3D są fascynujące, motywują do ćwiczeń. Ponadto praca z długopisem 3D wyzwala pozytywne emocje, które wspomagają proces uczenia się. Długopis 3D zmienia rysunki w przestrzenne obiekty i daje uczniom poczucie sprawstawa.

Długopis 3D można wykorzystać do ćwiczeń na gotowych szablonach, ale warto także zaproponować uczniom tworzenie własnych projektów.  Przygodę z długopisem 3D warto rozpocząć od prostych ćwiczeń, na szlaczkach, podstawowych kształtach, a po czasie przechodzić do bardziej skomplikowanych elementów. 

Pokazanie użyteczności  narzędzia to szansa na zwiększoną motywację i zaangażowanie w wykonywane zadanie. Uczniowie klasy przysposabiającej do pracy z wykorzystaniem długopisów 3D, wytworzyli pisanki, które ozdobią ich sale lekcyjne. 

My długopis 3D wykorzystujemy podczas lekcji, ale także podczas zajęć rewalidacyjnych. 

Mamy już sporo dobrych praktyk i opisałyśmy je w e-booku, który wydała firma Ei System.

Oprócz wskazówek i inspiracji w opracowaniu znajdują się 4 scenariusze zajęć.

Polecamy!

E- book do pobrania tutaj